Slechte beleggingsresultaten NN

Nationale Nederlanden heeft het gepresteerd om in 2022, vlak voor mijn pensioen, een kwart van de waarde van mijn pensioen kwijt te raken door slechte beleggingen heb ik net ontdekt. Het feit dat het verplicht is om in loondienst pensioen op te bouwen via een officieel pensioenfonds is waardeloos. Een aap zou nog betere resultaten behalen met beleggen.

Geen recht op inzage.

Mijn ex-partner is overleden en daarmee heb ik recht gekregen op 2 hele kleine nabestaandenpensioenen.
Bij de ene pensioenuitvoerder wordt mij volledig transparant uitleg en inzicht gegeven.Het andere pensioen is opgebouwd bij Nationale Nederlanden.
Zij zeggen dat ik geen klant ben maar enkel begunstigde en dat zij mij daarom niet hoeven te informeren.Zij zijn geen pensioenfonds zeggen zij maar verzekeraar.Er zijn tussentijds veranderingen gemaakt maar daar had mijn ex-partner mij over moeten inlichten zeggen zij.
Ik heb in 2017 wel een upo ontvangen, daarna ontbreekt alle informatie.Ik krijg brieven waarin wordt verwezen naar mijn N.N maar de toegang hiernaar toe wordt mij ontzegd.Hoe kan ik controleren of het wel klopt wat N.N. Doet?

Harmonisatie pensioenleeftijd voor reeds opgebouwde rechten.

Door fusie en overnames heb ik drie verschillende pensioenenregelingen bij 1 pensioenfonds. De eerste twee regelingen zijn beeindigd met een pensioenleeftijd van 62 en 65 jaar. De derde pensioen regeling is aktief, waarvoir nog premie betaald wordt.
Voor alle drie regelingen worden de pensioenleeftijden aangepast naar 68 jaar. Is dat wettelijk toegestaan voor reeds opgebouwde rechten? De waarde van de pensioenen zijn niet gegarandeerd, maar de toegezegde pensioeneeftijden hopelijk toch wel?

Toeslag definitief stopgezet

Ik heb een beschikbare premieregeling pensioen met gegarandeerd kapitaal bij een pensioenverzekeraar via mijn ex-werkgever. Sinds 2008 ben ik gewezen deelnemer voor dat pensioen.

In 2019 kreeg ik een brief van de pensioenverzekeraar met de melding dat mijn ex-werkgever per 1 januari 2016 een nieuwe pensioenregeling had afgesloten bij hen (dus dezelfde verzekeraar), en dat, op basis van de bepalingen uit de uitvoeringsovereenkomst geldend tot en met 2015 (2011 t/m 2015), de winstdeling op basis van overrente stopgezet was en daarmee ook de mogelijkheid voor toekomstige verhoging.

Mijn pensioenreglement zegt echter niets over een mogelijkheid om de overrente definitief stop te zetten. Dat stelt: “De werkgever probeert jaarlijks per 1 januari toeslagen te verlenen op de partner- en wezenpensioen die zijn ingegaan voor de pensioendatum. De hoogte van de toeslag is afhankelijk van de overrente die op grond van de uitvoeringsovereenkomst (zie artikel 2) jaarlijks op dit moment beschikbaar komt. Alle aan te passen pensioenen stijgen met dezelfde percentage. De toeslagverlening uit overrente is een voorwaardelijk toeslagbeleid in de zin van de pensioenwet. Daarnaast worden de kapitalen van de (gewezen) deelnemers aan de regeling jaarlijks per 1 januari verhoogd aan de hand van de overrente die daarvoor beschikbaar komt.”.

Daarnaast heeft de verzekeraar me veel te laat geïnformeerd over het stopzetten van de toeslag, namelijk drie en een half jaar na het stopzetten.

Bovendien heeft de verzekeraar, bij de aanwending van de overrente uit 2015 op 1 januari 2016, tarieven toegepast die 40 keer hoger waren dan de tarieven in de Uitvoeringsovereenkomst 2011-2015, en waar bovendien nieuwe tariefcomponenten bij waren gekomen. De verklaring hiervoor van de verzekeraar is dat de uitvoeringsovereenkomst op 1 januari 2016, net niet meer geldig was, en dat ze daardoor nieuwe tarieven moesten definiëren.

Sinds mei 2019 ben ik bezig om duidelijkheid te krijgen met de pensioenverzekeraar over mijn situatie, en over de vraag of de pensioenverzekeraar het recht op voorwaardelijke toeslag van mij kan afnemen. Ik heb rechtsbijstand gevraagd (binnen mijn verzekering bij een rechtsbijstand verzekeraar) in april vorig jaar, maar ze hebben tot nu toe niet echt geholpen en heel moeilijk gedaan wat betreft mogelijk geschillen tegen pensioenverzekeraar.

Mijn huidige situatie is dat ik binnenkort met pensioen ga, en dat mijn situatie niet duidelijk is. Een week geleden heeft de pensioenverzekeraar eindelijk duidelijkheid gegeven dat de oude uitvoeringsovereenkomst van 2011 t/m 2015 onverminderd van toepassing blijft op mijn pensioenverzekering, en dat ik niet naar de nieuwe pensioenregeling overgedragen ben, omdat ik in januari 2016, toen de nieuwe regeling was afgesloten, al gewezen deelnemer was.

Mijn vragen zijn:
1) Kan de pensioenverzekeraar zomaar de overrente definitief stopzetten terwijl het pensioenreglement hier niets over zegt?

2) Kan de pensioenverzekeraar de overrente voor mijn pensioenregeling stopzetten, op basis van de beëindigingsbepalingen van de uitvoeringsovereenkomst 2011-2015, terwijl deze uitvoeringsovereenkomst nog onverminderd geldig is voor mijn pensioenregeling en die van de toen gewezen deelnemers, en dus niet beëindigd is voor deze pensioenregelingen?

3) Kan ik iets doen over het feit dat de pensioenverzekeraar me te laat heeft geïnformeerd over het stopzetten van de overrente (drie en een half jaar nadat de overrente stop was gezet).

4) Mag de pensioenverzekeraar tarieven gebruiken die veel hoger zijn dan de tarieven in de uitvoeringsovereenkomst 2011-2015, terwijl ze hebben gesteld dat deze uitvoeringsovereenkomst onverminderd van toepassing blijft op mijn pensioenverzekering?

5) Mag de pensioenverzekeraar me de mogelijkheid afnemen om mijn pensioenverzekering naar de nieuwe pensioenregeling te over te dragen? En mag hij een nieuwe pensioenregeling afsluiten zonder me daarover te informeren?

Aanpassen naar beschikbare premie

Enkele weken geleden heeft mijn werkgever het personeel aangegeven middels een brief en een bijeenkomst dat ze zijn gestopt met de huidige pensioenaanbieder welke een middelloon regeling aanbood. Gestopt per 1 januari dus. Nu hebben ze al een nieuwe pensioenaanbieder geregeld die een beschikbare premieregeling aanbied. Reden van stoppen was dat de werkgever niet meer de kosten voor de premiestijgingen voor haar rekening wil nemen en er werd aangegeven dat de premie voor de werknemer met 50-60% zou kunnen stijgen. Dit in verband met de lage rente, althans dat werd aangegeven.

Nu hebben we als werknemer slechts tot einde deze maand om te reageren en akkoord te gaan met de nieuwe regeling.

Mijn vragen zijn:
– is het zomaar toegestaan te stoppen met een pensioenaanbieder zonder dat hiervoor akkoord is?
– is een beschikbare premieregeling wel zo voordeliger voor de werknemer. Dat wordt geschetst door min werkgever.
– Kan een werkgever zomaar de premieverhoging belasten naar de werknemer?

Ik ben een totale leek op dit gebied, dus alle hulp is welkom.